Как ESG може да стане неделима част от управлението на една компания

Как ESG може да стане неделима част от управлението на една компания

Създаването и внедряването на работеща ESG управленска рамка може да улесни компаниите в много дейности и да донесе още повече ползи.

По силата на новите европейски ESG изисквания публичните компании с над 500 служители трябва задължително да изготвят и публикуват годишни отчети за устойчивост, като първата година за отчитане е 2024 г. Същото задължение ще имат и всички останали големи компании, но за тях първата година за отчитане ще бъде 2025 г. Вниманието на много от засегнатите компании е върху идентифицирането на съществените екологични, социални и управленски теми, които ще са във фокуса на отчитането и събирането на нужната количествена информация – например за въглеродния отпечатък на предприятието, използването на енергийни ресурси и т.н. Поради това може би често не обръщат достатъчно внимание на нуждата от създаване и внедряване на адекватна ESG управленска рамка.

Най-общо казано, това означава новите роли, изисквания, политики и процеси, свързани с устойчивостта в екологичен, социален и управленски смисъл, да бъдат превърнати в интегрална, измерима и видима част от самото управление на компанията. Тези, които създадат такава рамка, ще спечелят от нея по няколко линии. От една страна, тя помага при самото ежегодно отчитане на устойчивостта и неговия независим одит. От друга страна, носи ползи за достъпа до финансиране от международни публични финансови институции и от капиталовите пазари. А с времето ще помогне и за отношенията с частни финансови институции и големи корпоративни клиенти и доставчици. Като цяло управленска рамка е един от основните показатели за зрелостта на компанията за ESG аспектите.

Какво е ESG управленска рамка?

Добрата ESG управленска рамка се отличава със създаване на система, която вписва по подходящ начин на екологичните, социални и управленски аспекти в цялостния бизнес на предприятието. Тя има два основни стълба:

Първият стълб се състои от хората, които имат задължения относно устойчивостта на компанията, като важно е правилното дефиниране и разпределяне на техните роли и отговорности. В зависимост от размера и сложността на бизнеса компаниите може да имат нужда от отделно звено или поне отговорник по ESG темите, който от името на висшия мениджмънт да координира изпълнението на ESG задълженията и на традиционните бизнес и административни звена. Такива поне частични задължения и отговорности имат широк кръг от служителите – например оперативни директори или мениджъри (за намаляване на въглеродния отпечатък и използваните ресурси), мениджър човешки ресурси (относно правата и благосъстоянието на служителите), главния юрисконсулт (спазване на ESG законодателството и общите управленските аспекти), отдел снабдяване (избор на доставчици имайки предвид аспектите на устойчивостта) и други. Ясното разпределение и разписване на ролите помага на всеки да се фокусира върху своята част от устойчивостта и да работи ефективно.

Вторият стълб е съществуването на подходящи политики, процедури и процеси, които са формализирани и документирани според нуждите на организацията. Сред основните политики е тази за опазване на околната среда и контролирането на въздействието на предприятието и неговата верига на стойност върху нея – напр. поемане на задължение за намаляване на използваната пластмаса и енергия от невъзобновяеми източници, недопускане на замърсяване с опасни отпадъци и други. Тази политика трябва да е съобразена с естеството на съответния бизнес и неговите амбиции и цялостно позициониране по отношение екологичните теми.

Друг важен елемент са политиките относно правата и интересите на служителите, спазването на човешките права – включително по веригата на стойността, и грижата за засегнатите групи като потребители и местни общности. Не на последно място са политиките за добро корпоративно управление, бизнес етика, лоялна конкуренция и антикорупция.

Всички тези политики трябва да са подкрепени от ясни и формализирани процедури, които да осигурят тяхното спазване и прилагане на практика. Процедурите следва да включват сравнително детайлни описания на дейностите, които ще се изпълняват, етапи и стъпки на работа, както и определените отговорници, които ще осигурят ефективното им осъществяване. Например, процедурите за избор и проверка на доставчици трябва да посочват стъпките, нужни за да не се допускат взаимоотношения с такива, които са свързани със сериозни нарушения на човешките права и замърсяване на околната среда и кой в предприятието и как ще следва тези стъпки.

Основата на ESG управленската рамка е периодичният формализиран процес за оценка на рисковете и въздействията на бизнеса от гледна точка на ESG аспектите. Например, когато една компания планира проект за нова фабрика, тя трябва предварително да идентифицира и оцени нейното въздействие върху околната среда и рисковете за служителите и заинтересованите лица от изграждането и работата й. Резултатите от анализа следва да доведат до адаптиране на политиките, процедурите и процесите така, че да се не се допусне или да се смекчи максимално негативното въздействие от проекта.

Какви са ползите от ESG управленска рамка

Ако компанията има документирани политики, процедури и процеси в областта на ESG, то за нея ще бъде значително по-лесно да изготви задължителните годишни отчети за устойчивост, които се изискват от Директивата за отчитане на корпоративната устойчивост (CSRD). Това е така, защото повечето от качествената информация, която трябва да се оповести в тези отчети, ще идва от самото прилагане на ESG управленската рамка. В допълнение, функционирането на рамката ще позволи много по-лесното събиране и анализиране на количествената информация, като същевременно ще осигури адекватна документална следа, улеснявайки процеса на одит на отчетите за устойчивост.

Освен това наличието на ESG управленска рамка е вече почти задължително условие за получаване на заеми от ключови международни финансови институции като Международната финансова корпорация (IFC) – бизнес крилото на Световната банка, Европейската банка за възстановяване и развитие и Европейската инвестиционна банка. Тези институции имат свои собствени стандарти за ESG и извършват проверки за адекватността на управленската рамка, преди да отпуснат заем и следят и дали поетите ангажименти се спазват по време на периода на заема. Този начин на работа вероятно скоро ще бъде последван и от големите чужди и български банки заради увеличаващите се към тях регулаторни изисквания във връзка с устойчивостта и очакванията на капиталовите пазари.

Подходящата ESG управленска рамка е също така необходима за компании, които планират да излязат на международните капиталови пазари или да привлекат престижни инвеститори. Тя е предпоставка за получаване на добър ESG рейтинг от утвърдени рейтингови организации.

Липсата на ESG рамка също може да направи бизнеса по-неконкурентоспособен. Компании с големи международни клиенти например често срещат изисквания за наличие на ESG политики и доказателства за тяхното спазване, включително предоставяне на количествена информация като въглероден отпечатък и цели за намаляването му. Все по-често се случва големи мултинационални клиенти да наемат външна организация да извърши проверка за ESG представянето на бъдещ доставчик, преди да сключат съществени договори.

Не на последно място, ESG управленската рамка всъщност помага на компаниите да отключат икономически ползи от прехода към по-зелена икономика – например да намали енергийните си разходи и да подобри репутацията си, което пък доведе до увеличаване на клиентите и приходите.

Със създаването на ESG управленска рамка компаниите могат наистина да интегрират устойчивостта в ядрото на своя бизнес и да се възползват от всички предимства, които тя предлага.

Текст и снимка: КАПИТАЛ